Síla krásné architektury

Mezinárodní soutěž „Změňte vizi na projekt“ o nejlepší novou nebo modernizovanou stavbu roku 2018 zná své vítěze.

„Síla krásné architektury“ – to je motto soutěže „Změňte vizi na projekt“, která byla určena architektům a architektonickým studiím ze zemí střední a východní Evropy.

Dne 9. dubna se v Hotelu Warszawa konal oficiální galavečer mezinárodní soutěže ROCKWOOL pro architekty s názvem Change Vision into Project“ (Změňte vizi na projekt) pod heslem Síla krásné architektury. Hlavní cenu v kategorii Nová budova“ získala hala a sportovní centrum pro handicapované KS Cracovia, zatímco v kategorii Modernizovaná budova“ zvítězila Fakulta rozhlasového a televizního vysílání Slezské univerzity. Na výhry bylo celkově vyčleněno 16 000 €.

Letošní sedmý roční soutěže se konal v rozšířeném rozsahu. Pořadatel soutěže ROCKWOOL Polska poprvé pozval nejen architektonická studia z Polska, ale také ze střední a východní Evropy. Na výhry bylo celkově vyčleněno 16 000 €: 5 000 € pro každou hlavní cenu a 1 000 € na tři zvláštní ceny v každé kategorii. Podmínkou pro účast v soutěži bylo použít v návrhu alespoň jedno řešení s použitím minerální vlny ROCKWOOL, akustických stropů Rockfon nebo fasádních obkladů Rockpanel. 

Soutěžní příspěvky vyhodnotila mezinárodní porota ve složení: Prof. Ewa Kuryłowicz, šéfdesignerka a viceprezidentka společnosti Kuryłowicz & Associates, Péter Reicher z maďarského GRAPHISOFTu, Jaroslav Dokoupil, zakladatel českého Atelieru DoS a Robert Konieczny, ředitel ateliéru KWK Promes.

Hlavní cenu v kategorii Nová budovazískala hala a sportovní centrum pro handicapované KS Cracovia. Projekt ateliéru Biuro Projektów Lewicki Łatak zapůsobil na porotce svým koherentním a konzistentním designem, uplatněným od obecného návrhu až do nejmenšího detailu. V kategorii Modernizovaná budovazvítězila Fakulta rozhlasového a televizního vysílání Slezské univerzity. Návrh společnosti MAŁECCY Biuro Projektowe byl oceněn za velmi dobrou integraci do stávajícího prostředí a architektonicky čistou a jasnou budovu s dokonalým prostorem pro studenty.

Letošní ročník soutěže Change Vision Into Projectnám umožnil najít a rozpoznat objekty, které nejvíce odrážejí principy udržitelné výstavby: jsou vizuálně estetické a krásně zapadají do struktury města. Neméně důležité je, že se tato zařízení vyznačují ekologičností, udržitelným rozvojem a komfortem a bezpečností svých uživatelů díky vysoce kvalitním stavebním materiálům. Oceněné stavby jsou projekty vhodné pro města budoucnosti, na něž můžeme být hrdí a které mohou s jistotou stanovit trendy pro moderní architekturu a moderní výstavbu,říká Łukasz Glapa, marketingový ředitel společnosti ROCKWOOL CEE.

 

CENY A ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ

Kategorie Nová budova

HLAVNÍ CENA

 • Hala a sportovní centrum pro handicapované KS Cracovia
   Architektonický ateliér: Biuro projektów Lewicki Łatak, autoři: Piotr Madej, Mateusz Smoter, Karol Ciepliński, Łukasz Kępski, Anna Komorowska, Julia Łabęcka, Mateusz Manecki, Karolina Pletty, Piotr Pyrtek, Dawid Rogóż, Michał Rokita, Matylda Rozmarynowicz, Piotr Śpiewak, Przemysław Tabor, Michał Włoskowicz

ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ

 • Klášter Sester Františkánek v Dobrzeń Wielki
  Autoři: Pracownia architektoniczna PORT Józef Franczok, Marcin Kolanus, Marcin Kolanus (vedoucí architekt), Józef Franczok (vedoucí architekt), spolupráce: Artur Nitribitt, Magdalena Targosz, Justyna Brzezińska, Anna Otlik
 • Bridge House
  Architektonický ateliér: ArchLAB.lt. Autoři: M. Vroblevičius, D. Birutis, M. Dagys, P. Vroblevičius 
 • The Nest - kancelářská, servisní a rezidenční budova
  Architektonický ateliér Grupa 5 Architekci Sp. z o.o. Autoři návrhu: Roman Dziedziejko, Michał Leszczyński, Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Rafał Grzelewski, Piotr Bzdel, Tomasz Szponar, Krzysztof Kamiński

Kategorie Modernizovaná budova

HLAVNÍ CENA

 • Fakulta rozhlasového a televizního vysílání Krzysztofa Kieślowského na Slezské univerzitě
  Architektonický ateliér: Małeccy Biuro Projektowe. Autoři: BAAS arquitectura — Jordi Badia, Grupa 5 Architekci — Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent, Mikołaj Lech Kadłubowski, MAŁECCY biuro projektowe — Wojciech and Joanna Małeccy

ZVLÁŠTNÍ OCENĚNÍ

 • Nový areál a kaple Katolické školy Vilmose Apora
  Architektonický ateliér: JAHODA és PÁRICSY Építésziroda Kft.
 • Dům v Kościelisku
  Architektonický ateliér: Kuczia Architect, Piotr Kuczia. Autoři: Piotr Kuczi
 • Dům na Aleji Kasztanowe v Krakově
  Architektonický ateliér: Biuro architektoniczne Wizja sp. z o.o. Autoři: architekt Stanisław Deńko, architekt Agnieszka Ciuła, architekt Robert Ciuła

 

Soutěž Změňte vizi na projektneposkytuje účastníkům jen příležitost vyhrát atraktivní ceny a soutěžit s nejlepšími. Po závěrečném galavečeru soutěže následuje každoročně debata s výjimečnými a inspirativními architekty. Tématem letošní diskuse bylo: Města budoucnosti. Jak vytvořit místa přátelská k životu a uspokojit krásu architektury? Debata nabídla vynikající platformu pro výměnu znalostí a zkušeností mezi architekty. Byla to také příležitost k diskusi o klíčových tématech, trendech a výzvách, kterým čelí současná architektura, urbanismus a výstavba.

 

 

 

 

Grand Prix
0

v obou kategoriích

3 ceny po
0

v obou kategoriích

V soutěži předpokládáme dvě kategorie: nová stavba a modernizovaná stavba, předané do používání v roce 2018. Podmínkou pro účast v soutěži je použití materiálů ROCKWOOL, ROCKFON nebo ROCKPANEL.
Soutěžní práce musí být umístěny na jednom listu – list musí obsahovat projekt i fotografie objektu a rovněž další informace, které účastník uzná za nezbytné. Soutěž trvá od 22. 11. 2018 do 31. 1. 2019. Jedno architektonické studio může přihlásit jednu stavbu v jedné nebo v obou kategoriích.

Práce zasílejte elektronicky na adresu contest@rockwool.com:

 • velikost práce 70 x 100 cm
 • grafický projekt v měřítku 1 : 1 v rozlišení 150 dpi
 • všechna písma musí být převedena na křivky, výkresy sloučeny do jedné vrstvy
 • všechny barvy musí být ve CMYK
 • projekt musí být uložen v jednom z následujících formátů: PDF, TIFF, EPS, JPG
 • názvy souborů bez diakritiky
 • max. velikost zprávy 10 MB – pokud budou zasílané soubory větší, uveďte v předmětu dalších zpráv stejný název
 • popis stavby max. 3000 znaků v souboru Word/PDF a poznámka, do které soutěžní kategorie je práce přihlašována
  Poznámka! Popis stavby nemusí být přímou součástí listu.
 • vyplněný formulář v Excelu s informacemi a údaji o soutěžní práci a také použitých řešeních ROCKWOOL, ROCKFON nebo ROCKPANEL
 • vyplněné prohlášení účastníka/účastníků
jury, contest, architects,

arch. Jaroslav Dokoupil

,
český architekt, zakladatel jednoho z nejznámějších českých architektonických studií Atelier DoS, které působí od roku 1992 (v roce 2013 se spojilo se studiem Arch.Design řízeným Radoslavem Kobzou). Nejznámější a nejčastěji oceňované realizace Atelieru DoS jsou Centrum obchodu a zábavy Olympia Brno, Městské lázně (Nové Město na Moravě), rekonstrukce kolejového uzlu v Brně, Římské náměstí v Brně nebo náměstí v Kuřimi. Jaroslav Dokoupil je člen České komory architektů, Sdružení pro územní plánování a urbanismus a místopředseda Asociace brněnských architektů a stavitelů.

jury, contest, architects,

arch. Ewa Kuryłowicz

,
slavná polská architektka, s titulem profesor od roku 2014, vedoucí katedry designu a teorie architektury na Fakultě architektury Varšavské technické univerzity a člen Komory architektů Polské republiky. Generální projektant a místopředseda autorského architektonického studia Kuryłowicz & Associates, kde byly navrhovány např. Národní fórum hudby (Wrocław 2015), Varminská galerie v Olsztynie (2014) nebo městský stadion v Białymstoku (2014). Společně se svým týmem je laureátkou mnoha architektonických ocenění.

jury, contest, architects,

arch. Robert Konieczny

,
slavný polský architekt známý smělými a novátorskými stavbami a projekty, tvůrce katovického studia KWK Promes a laureát nejdůležitějších mezinárodních architektonických soutěží. Světovou slávu získal díky realizaci tzv. Atriálního domu, který vznikl u Opolí. V roce 2016 Konieczny obdržel prestižní cenu European Prize for Urban Public Space pro nejlepší veřejný prostor v Evropě za Centrum dialogu Przełomy. Je to jeden z největších úspěchů v historii polské architektury.

jury, contest, architects,

ing. Péter Reicher

,
vystudovaný stavební inženýr a také známý sociální aktivista, zabývající se podporou architektury, kultury a budováním nových společenských vztahů v městském prostředí. Během své odborné kariéry pracoval jako vedoucí obchodní jednotky pro obsluhu zákazníků, jako jsou SAP, Xerox a HP, později zastával pozici ředitele maďarské energetické firmy ELMIB Innovative Plc. Od roku 2012 pracuje jako manažer ve firmě GRAPHISOFT – mezi jeho úkoly patří budování a rozvoj maďarské pozice na trhu a také zavádění produktů skupiny Nemetschek podporující stavebnictví v Maďarsku.

Kontakt pro média:

Klaudia Latosik

tel. +48683850441

Klaudia.Latosik@rockwool.com