Obnovitelnost

Při výrobě vytváříme nové hodnoty ze starých materiálů

Výroba kamenné vlny ROCKWOOL

Příběh kamenné vlny

Sopka Kilauea na Havaji ožila. Do vzduchu vystřeluje ohromný proud lávy. Místní obyvatelé mají strach. Další obavy v nich vyvolávají vláknité chomáče. Ukládají se na zemi a pokrývají celý svah sopky. „Pelé, bohyně sopky, se zlobí a trhá si vlasy…“, vysvětlují si zkázu domorodí obyvatelé.

Havajská legenda vzbudila ve dvacátých letech minulého století zájem badatele. Zkoumal sopečné procesy a přinesl veřejnosti vědecké vysvětlení „chomáčů vlny“. Potvrdil tak terorii, že nejlepší stavební materiály vytváří sama příroda.

Sopka chrlí do atmsoféry roztavenou lávu a vytváří určitý druh ohnivých chocholů. Část lávy se ochlazováním mění na vlákna, které se zpracovaním dají proměnit na izolační materiál.

Výroba kamenné vlny

Kamenná vlna se vyrábí z přírodních surovin jako čedič, bazalt nebo gabro. Díky svému přírodnímu původu je plně recyklovatelná a podílí se tak na snižování dopadů výrobního procesu na životní prostředí. Planeta Země vyprodukuje 38 000krát více kamene, než potřebuje ROCKWOOL na roční výrobu kamenné vlny.

Výroba kamenné vlny začíná odměřením správného množství surovin, které putuji do speciální kopulové pece. Jako palivo se používá koks. Během tavení se vytváří teplota kolem 1500 °C a z minerálního kameniva se stává láva.

Tekutá hmota stéká na speciální disky rotující rychlostí několika tisíc otáček za minutu. Disky rozstřikují tekoucí lávu a přetvářejí ji na vlákna, která se následně chladí vzduchem a padají do usazovací komory. V průběhu vytváření vláken se přidávají pojiva a hydrofobní látky.

Vzniklý vlněný koberec míří na technologickou linku, kde se tvaruje stlačováním a lisováním vláken. Následně putuje do vytvrzovací komory, kde se ohřívá na teplotu okolo 200 °C. Tato teplota umožňuje polymerizaci pojiva (pryskyřice) a stabilizaci materiálu před jeho konečnou úpravou.

Poté se izolační materiál ochladí. Na konci výrobního procesu se kamenná vlna nařeže na požadované rozměry desek nebo pásů. Výrobní odpad se zpětně slisuje do briket a znovu se využívá jako vstupní surovina.

Věděli jste, že?

Máme také systém zpětného odběru pro náš zahradní produkt Grodan používaný ve sklenících. Dnes může více než 90 % zákazníků z EU využívat pro Grodan naše recyklační řešení a neustále pracujeme na rozšíření těchto služeb.

Man checking green basil plants in greenhouse.  GRODAN, Green, Horticulture.
Využíváme 7 silných stránek kamenné vlny k řešení největších globálních problémů.

Síly ukryté v kamenné vlně

Zjistěte více o 7 silách ukrytých v kamenné minerální vlně.