Zateplení podlahy na pochozí půdě
Pokud využíváme podkroví k bydlení, většinou bývá zateplená střecha. Izolace ve střeše tak brání únikům tepla. Pokud však prostor pod střechou k bydlení nevyužíváme, nebo půda slouží pouze pro skladování věcí a střecha je bez tepelné izolace, měli bychom zvážit zateplení podlahy půdy. Zateplením půdy udržíme teplo ve spodních místnostech a zamezíme únikům tepla do prostor pod nevytápěnou střechou. Zateplení podlahy na nevytápěné půdě je velmi efektivní a můžeme tak ušetřit nemalé náklady na vytápění těchto prostor.
Existuje několik způsobů zateplení podlahy půdy a to s ohledem na to, zda budeme půdu v budoucnu využívat, nebo nikoli. Pokud chceme nevytápěné prostory využívat např. pro uskladňování věcí, můžeme provést zateplení pochozí podlahy na nevytápěné půdě.
Pochozí zateplenou podlahu můžeme vytvořit provedením podlahy na polštářích. Prostor mezi dřevěnými trámky vyplníme izolačními deskami ROCKMIN PLUS, SUPERROCK, ROCKTON nebo rolemi MEGAROCK PLUS, příp. TOPROCK SUPER. Vložením izolace mezi trámky nedojde k zatížení izolační výplně. Dřevěnou konstrukci vyplněnou izolací následně zaklopíme např. prkny. Vznikne tak pochozí podlaha, tzv. podlaha na roštech, kterou je možné dále využívat.
Strop pod nevytápěnou půdou lze rovněž zateplit vložením izolačních desek nebo rolí mezi trámy stopní konstrukce. Další vrstvu tepelné izolace je možné doplnit do konstrukce podhledu. Pro izolaci podhledu doporučujeme použít izolace v deskách, např. ROCKTON, VENTIROCK nebo SUPERROCK.
Při zateplení podlahy na nevytápěné půdě nebo stropu pod půdou bychom měli pamatovat na umístění parozábrany. Měla by být umístěna pod dřevěnou stropní konstrukcí, v sádrokartonovém podhledu. Mezi sádrokartonovým obkladem a parozábranou doporučujeme ponechat vzduchovou mezeru, která omezí riziko poškození parozábrany při realizaci elektroinstalace, montáži závěsů, světel apod. Nutnost použití parozábrany určí projektant výpočtem.