Zateplení podkroví
Podkroví je zajímavý prostor k využití. Již ve fázi projektování domu je vhodné pamatovat na to, aby v budoucnu bylo možné využití „půdy” pro bytové účely. Kamenná vlna ROCKWOOL je pro tento účel ideální produkt.
Hodí se každé podkroví pro zřízení bytu? Velmi důležitá je výška místnosti. Pohodlný interiér pod šikmou střechou by neměl být nižší než 220 cm. Proto je třeba při výpočtu plochy podkroví plně počítat jen s částí s výškou nad 220 cm a od 140 do 220 cm se počítá napůl. V obytném podkroví je důležitá rovněž výška půdní nadezdívky, neboli stěny přenášející zatížení střechy na strop a vnější stěny nižších podlaží. Půdní nadezdívka se staví pro to, aby se střecha trochu zvedla a díky tomu se zvětšila výška a užitná plocha podkroví. Pro pohodlnou využívání tohoto prostoru by tato stěna měla mít výšku minimálně 90 cm.
Co byste měli vědět o zateplení podkroví?
Zateplení střechy je nutné, aby bydlení v podkroví bylo komfortní. Izolace musí být provedená správně, tedy je třeba pamatovat na to, že střechou ztrácíme cca 1/4 energie spotřebované na vytápění.
- Zateplení podkroví, a to jak obytného, tak neobývaného, by se mělo skládat ze dvou vrstev kamenné vlny s celkovou tloušťkou 35 cm.
- Pro izolaci podkroví se doporučuje kamenná vlna ROCKWOOL. Proč právě kamenná? Je to produkt vyrobený převážně z kamenného materiálu (čedič, gabro, vápenec, koks), spojeného vaznými prostředky, s přídavkem impregnačních přípravků. Díky tomu je kamenná vlna:
– hydrofobní, tedy nevstřebává vlhkost ze vzduchu a má zanedbatelnou sorpční vlhkost;
– biologicky odolná, tedy zamezuje růstu mikroorganizmů, nehnije. - Produkty z kamenné vlny ROCKWOOL jsou na tolik pružné, že je lze snadno ukládat mezi krokve.
- Montážní práce je třeba vždy začít změřením světlého roztestupu mezi krokvemi. Přiříznuté kousky kamenné vlny se vkládají mezi krokve. První vrstva zateplení musí těsně přiléhat k prvkům konstrukce podkroví. Druhou vrstvu zateplení z desek z kamenné vlny klademe pod krokve, rozpěry nebo kleštiny, mezi nosné profily obkladů.
- Při montáži je třeba se vyhnout chybám, které by mohly způsobovat problémy s tepelnou izolací podkroví. Je to např.: nepřesné přiřezávání vlny (příliš volně položená vlna bude klesat vlastní vahou), vtlačování vlny sílou (bude jí příliš moc), nepřesné spojování izolace střechy a obvodových stěn, chybějící izolace kolem střešních oken.